За проекта
Добре дошли във виртуалната общност Viva Cognita!
Това специално място събира хора изкушени от математиката, информатиката, компютърните науки, информационните технологии и всички свързани науки.
Тук ние обменяме знания, мнения, спорим, забавляваме се, състезаваме се, помагаме на тези, които сега навлизат в безкрайно интересната вселена на науката и технологиите, и насърчаваме онези, които имат идеи как да променят света и да го направят по-добър.
Нашата общност е отворена за всички. Без значение дали сте ученик, студент, преподавател, изследовател по професия или призвание — надяваме се, че при нас ще намерите интересно и полезно преживяване.
Имаме уникалния шанс да бъдем на кръстопътя на три поколения—тези, които направиха възможен достъпа и
създадоха Мрежата, тези които отраснахме, докато тя беше създавана и поставихме началото на нови видове отношения чрез нея, и тези, за които свят без Мрежата не е съществувал.
Имаме щастието да живеем в един от най-интересните периоди в историята — време на неограничен, светкавичен и лесен достъп до информация и знания. Свободата, която осигурява този достъп, променя радикално начина на живот, обществените отношения, разбиранията за морал и мястото на човека в заобикалящия го свят.
Viva Cognita e платформа, изградена около портален сайт, който свързва и интегрира множество услуги, предоставяни от софтуерни и мрежови технологии. Тя предоставя възможност за лесна комуникация, обмяна на мнения и знания, както и провеждането на различни събития онлайн. За да се присъедините към Viva Cognita е достатъчно просто да имате достъп до Мрежата.
Ние, общността Viva Cognita, се възползваме от всички технологични възможности, които Мрежата ни предоставя сега и ще ни предоставя в бъдеще, за да общуваме помежду си. Нашата общност не цели печалба, нашият манифест е академичната свобода, нашият стремеж е да свържем творческата енергия на младостта с опита и знанията на зрелостта, нашата мотивация е да запазим и затвърдим достойното място на България сред икономиките, основани на знанието.
Надяваме се, че сме Ви заинтригували и ще се присъедините към нас в това приключение!
Партньори
Идеята за Viva Cognita се роди през 2012-а година в Института по математика и информатика на Българската академия на науките.
В началото на 2014-та година тя получи възможност за реализация, благодарение на активното участие на Съюза на математиците в България и партньорството с VIVACOM.
Обществото Viva Cognita е отворено за участие на академични и бизнес организации, както и за частни лица, които имат желание и смятат, че могат да помогнат за развитието на общността.
Ако имате желание да се включите като партньор — моля, свържете се с екипа, управляващ проекта.


ИМИ-БАН
От създаването си през 1947 г. Институтът по математика и информатика на БАН е един от основните центрове за развитие на тези науки в България. Мисия на института е развитие математиката и информатиката чрез научни изследвания и приложение на математиката и информатиката в националните образователни програми и процеси на всички нива.
VIVACOM
VIVACOM е лидер в предоставянето на съвременни телекомуникационни услуги, които отговарят на най-високите професионални стандарти - мобилни и фиксирани гласови услуги, оптичен интернет, цифрова телевизия, до индивидуални телекомуникационни решения, направени по поръчка на клиента.
СМБ
Съюзът на математиците в България (СМБ) е доброволна, творческа, обществена, неполитическа организация. СМБ прави достояние на обществеността ролята и значението на математическите науки и проблемите на тяхното развитие и популяризира постиженията на математиката и информатиката, както и на приложенията им.За всички вас:

Ученици
Учи, забавлявай се, състезавай се, участвай в конкурси и игри. Вива Когнита събира хора като теб, които пътуват из широкия свят на математиката и компютърните науки.
Студенти
Сподели идеите си, срещни се с други студенти и с представители на професионалната общност. Участвай в състезания и конкурси. Постави началото на успешна кариера.
Преподаватели
Обменете мнения и идеи с професионалната общност. Участвайте в образователни експерименти. Подобрявайте квалификацията си. Предложете инициативи за подобряване на обучението.