Към съдържанието

Viva Cognita at Facebook
Viva Cognita at Twitter
Viva Cognita at YouTube
Снимка

Четвърто състезание VIVA Математика с компютър - 24.04.2016

VIVA Математика с компютър състезание

  • Влезте в профила си за да пишете
22 отговора на тази тема

#1 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 17 април 2016 - 10:43

VIVA математика с компютър е състезание по математика за ученици от 3. до 12. клас.
 
Състезанието се провежда по Интернет, като всеки участник сам избира мястото и начина за влизане в мрежата.
 
Състезанието ще се проведе на 24.04.2016 г. (неделя).
 
Участниците в състезанието ще бъдат разделени на 5 групи:
 
I група - учениците от 3. и 4. клас
II група - учениците от 5. и 6. клас
III група - учениците от 7. и 8. клас
IV група - учениците от 9. и 10. клас
V група - учениците от 11. и 12 клас
 
Състезанието ще се проведе на два етапа:
 
Първи етап: от 10:00 до 12:00 часа ще бъдат активни работните листове за III., IV. и V. група. Състезателите от тези групи могат да започнат работа най-късно до 11:00 часа. След този час няма да се допускат нови участници, а започналите ще могат да довършат работата си в рамките на регламентираните 60 минути.
 
Втори етап: от 12:00 до 14:00 часа ще бъдат активни работните листове за I. и II. група. Състезателите от тези групи могат да започнат работа най-късно до 13:00 часа. След този час няма да се допускат нови участници, а започналите ще могат да довършат работата си в рамките на регламентираните 60 минути.
 
 
Всеки предварително регистрирал се участник в състезанието получава достъп за 60 минути до Работен лист, който съдържа 10 задачи. Това е времето, в което участникът работи върху задачите и изпраща (по интернет) решенията до организаторите на състезанието. Задачите са с избираем или свободен отговор (число или дума), които участникът записва в зададен формат в определено за целта поле на Работния лист.
 
При решаването на задачите всеки участник може да ползва помощни средства и източници на информация (компютър, интернет, софтуерни системи като GeoGebra, книги, и т.н.) ̶ както е в реална ситуация при решаване на конкретен проблем от ежедневието. Голяма част от задачите са придружени от файл, който може да улесни изследването и решаването на поставената задача.
 
Изисквания към участниците:
 
За да участвате в състезанието е необходимо:
 
1. Да сте ученик в клас, съответстващ на състезателната група в която се състезавате.
2. Да имате регистриран профил във VIVA Cognita.
 
За да участвате в състезанието е необходимо да имате регистриран профил във VIVA Cognita. Ако още не сте се регистрирали – направете го сега!
 
Всеки участник има право да участва само с един потребителски профил. Всеки участник се състезава в група, която съответства на класа, в който се намира в текущата учебна година. Допуска се участие на по-малки ученици в горни групи, само с изрично предварително уведомление и разрешение от организаторите на състезанието. Уведомлението, трябва да съдържа информация за профила във Viva Cognita и класа, в който се намира участникът. Тези уведомления се изпращат на поща office@vivacognita.org, като всяко от тях се разглежда индивидуално и се издава/не се издава разрешение за участие.
 
Всеки участник в състезанието се съгласява, че организаторите имат право да разследват случаи по подозрение за участие на един и същи участник с няколко профила и/или предоставяне на информация на други участници с цел постигане на по-висок резултат. Всеки участник в състезанието се съгласява, че организаторите имат право да искат допълнителна информация свързана с такива разследвания и да вземат решения за наказание или дисквалификация от класирането, които са окончателни и не подлежат на обжалване.
 
Внимание! Регистрацията на профили се прекратява 4 часа преди обявения час на първия етап на състезанието.
 
Класирането и отговорите се публикуват във Viva Cognita до една седмица след състезанието. Изпраща се съобщение, съдържащо връзка към класирането до електронната поща по регистрация на профила на всички участвали.
 
Класиране и награди:
 
Мястото в класирането на всеки участник в състезанието се определя от два критерия:
1. Сумата от точките за подадените решения на задачите;
2. Засеченото време за решаване на задачите в работния лист от състезателя. Това време се засича от системата от момента на първото влизане на състезателя в работния лист, до момента на натискане на бутона "Изпрати решенията".
 
За излъчване на крайното класиране се прави подреждане на състезателите по първия критерий (сумата от точките) и след това подреждане на позициите в този списък по втория критерий (времето за решаване). Пример: Иван, Асен и Христо имат съответно 50, 48, 50 точки и времена съответно 30:25, 16:25, 27:35. Класирането е първо място за Христо (50 т. и 27:35), второ място за Иван (50 т. и 30:25) и трето място за Асен (48 т. и 16:25).
 
Ако съществува ситуация, в която двама или повече участници имат еднакъв брой точки и еднакво време за решаване, за целите на класирането и съответно за разпределението на наградите се тегли жребий. С първото теглене се избира кой се класира на по-предна позиция (т.е. кой печели по-голяма награда), с второто теглене – втора позиция, и третото теглене – трета позиция. Например, ако в група II. има 5 участници, които са постигнали най-добро еднакво време и точки, първото теглене на жребий определя участника, който получава първа награда, второто теглене определя участника, който получава втора награда и третото теглене определя участника, който получава трета награда. Другите двама не печелят материални награди. Имената на участващите в жребия се вписват върху еднакви бели, непрозрачни късове хартия и се полагат в урна. Председателят на журито на състезанието, в присъствието на всички членове на журито и представител на Vivacom, тегли от тази урна и обявява гласно имената, до определяне на трето място. За резултатите от жребия се изготвя протокол, който се подписва от членовете на журито.
 
Наградите обявени за състезанието се осигуряват от Vivacom и се изпращат по куриер или с други средства до адресите по регистрация на профилите във Viva Cognita. Преди изпращане, нашият екип се свързва с наградените за потвърждение на адресите. Изискване към всички наградени е да предоставят сканиран документ, удостоверяващ статут на ученик в съответен клас/група, в която са участвали в състезанието.
 
Състезателите с най-висок резултат във всяка от състезателните групи получават награди - ваучери за книжарница Хеликон:
  • класираният на 1-о място: ваучер за 100 лв.
  • класираният на 2-о място: ваучер за 50 лв.
  • класираният на 3-о място: ваучер за 30 лв.
 
В класирането не могат да участват деца на служители на ИМИ-БАН и Vivacom.
 
За допълнителна информация:
 
Правилата могат да бъдат променяни по всяко време от администраторите на Viva Cognita, като с регистрацията си в сайта всеки потребител се съгласява, че администраторите са освободени от отговорност за всякакви щети, понесени от потребител, който не е запознат с последната версия на правилата. 
 
========
 
Резултати:

  • 1

#2 vigj

vigj
  • Shred
  • 7 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 20 април 2016 - 09:42

Здравейте, как могат да участват две деца /брат и сестра /
от различни класове /4 и 8 / в състезанието? Предполагам, че трябва да се направят две отделни регистрации?
  • 0

#3 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 20 април 2016 - 13:29

Здравейте,

 

да, трябват два отделни профила, т.е. две отделни регистрации.

 

Също така, за да не стане объркване и да Ви накаже автоматично системата - пратете потребителските имена, които регистрирате, на адрес office@vivacognita.com с кратко описание на случая.

 

Поздрави!


  • 0

#4 vigj

vigj
  • Shred
  • 7 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 20 април 2016 - 17:11

Благодаря Ви!
  • 0

#5 ileto5

ileto5
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 21 април 2016 - 21:25

а как точно да се запиша за състезанието 


  • 0

#6 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 21 април 2016 - 22:41

а как точно да се запиша за състезанието 

 

Няма записване за състезанието. Ако имате профил във VIVA Cognita (а вие очевидно имате) в неделя влизате в съответния час и участвате :)


  • 0

#7 kiril.tsanev

kiril.tsanev
  • New Members
  • 7 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 22 април 2016 - 09:51

Здравейте. как се изписва десетична дроб: с запетая или с точка? Благодаря


  • 0

#8 ansam

ansam
  • Moderators
  • 31 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 23 април 2016 - 11:29

Здравейте. как се изписва десетична дроб: с запетая или с точка? Благодаря

 

Вижте например  http://vivacognita.org/test_comp_app/

 

където има "Важна забележка: По-долу, при записване на отговор на задача, който е десетична дроб, използвайте десетична точка (а не запетая), например 1.29".

 

Успех!


  • 0

#9 kiril.tsanev

kiril.tsanev
  • New Members
  • 7 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 23 април 2016 - 21:16

Благодаря
  • 0

#10 Йозлем Юмерова

Йозлем Юмерова
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 24 април 2016 - 10:35

Здравейте ! За участие се допускат участници,при условие ,че могат да започнат най-късно до 11:00ч. Аз не можах да участвам ,защото съм 3 група и се бях логнала към около 11:30ч .Та въпросът ми към Вас е,че подобни състезания ще има ли още ? Например другия месец ? Моля да ме уведомите ! :)


  • 0

#11 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 24 април 2016 - 11:00

Здравейте ! За участие се допускат участници,при условие ,че могат да започнат най-късно до 11:00ч. Аз не можах да участвам ,защото съм 3 група и се бях логнала към около 11:30ч .Та въпросът ми към Вас е,че подобни състезания ще има ли още ? Например другия месец ? Моля да ме уведомите ! :)

 

Здравейте,

 

вижте http://vivacognita.o...e/view.php?id=3

 

това е състезание, което върви в момента - задачите са интересни и за по-големи.

 

Също така вижте "Тема на месеца", която се провежда ежемесечно (и в момента).

 

Състезанието VIVA Математика с компютър се провежда два пъти годишно - през април и през декември, с присъствен кръг през септември (за най-добрите, само с покани).


  • 0

#12 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 24 април 2016 - 12:08

Уважаеми участници,

 

резултатите от състезанието ще бъдат публикувани във VIVA Cognita във вторник, 26.04.2016 г.


  • 0

#13 emil_dimov

emil_dimov
  • New Members
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 24 април 2016 - 13:18

А откъде мога да намеря задачите за 3-4-ти клас от днешното състезание?


  • 0

#14 jasen

jasen
  • New Members
  • 2 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 24 април 2016 - 15:35

Здравейте ,
         Името ми е Ясен Пенчев и днес участвах във вашето състезание.Въпросът ми към вас е следният : Понеже бързо свърших с моята  група (3 и 4 клас) , започнах да решавам следващата (5 и 6 клас) . Питам ви дали системата ще ме накаже , понеже съм решавал и в двете групи?


  • 0

#15 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 25 април 2016 - 19:37

Здравейте ,
         Името ми е Ясен Пенчев и днес участвах във вашето състезание.Въпросът ми към вас е следният : Понеже бързо свърших с моята  група (3 и 4 клас) , започнах да решавам следващата (5 и 6 клас) . Питам ви дали системата ще ме накаже , понеже съм решавал и в двете групи?

 

Не, системата предлага подозрителни случаи - не наказваме никого без проверка. 


  • 0

#16 gogodimitrov

gogodimitrov
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 26 април 2016 - 08:45

Здравейте,

Тъй като участвам за първи път, не съм обърнал внимание, че десетичните дроби се изписват с точка, а не със запетая. Ще ми бъдат ли зачетени отговорите?


  • 0

#17 Dorutev

Dorutev
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 26 април 2016 - 13:43

Здравейте,

Искам да знам какъв е  резултатът на сина ми, кога ще публикувате резултатите?


  • 0

#18 Тодор Брънзов

Тодор Брънзов

    Administrator

  • Administrators
  • 297 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 26 април 2016 - 16:21

Здравейте,

 

резултатите са публикувани:

 

http://vivacognita.org/_/viva-math


  • 0

#19 nikol.raleva

nikol.raleva
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 26 април 2016 - 19:38

Кога ще се появят класиранията на състезанието този месец
  • 0

#20 Nini 777

Nini 777
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 26 април 2016 - 19:46

Здравейте,

 

Къде мога да видя верните отговори на задачите за 5-6 клас от 24.04.2016 г. ?


  • 0

#21 Dean

Dean
  • New Members
  • 2 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 02 май 2016 - 17:48

Здравейте,
Сина ми Деан Цанков е на 3-то място в състезанието от 24.04.16. Моля, за информация кога да очакваме ваучра и по какъв начин.
Благодаря предварително.

  • 0

#22 ansam

ansam
  • Moderators
  • 31 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 09 май 2016 - 12:13

Уважаеми победители в онлайн състезанието VIVA Математика с компютър,
 
На посочените при регистрацията ви имейл адреси сте получили писмо, в което Ви молим за следната информация:
 
1. Точен адрес, на който куриерите да доставят пратката;
2. Телефон за контакт (може да е телефонен номер на родител);
3. Снимка на документ (ученически бележник, лична карта или др.), който да удостоверява, че в настоящата учебна година сте ученик в клас, съответстващ на групата, в която сте се състезавали.
 
Срокът, в който е необходимо да изпратите тези данни, е 20 май 2016 г. 
Доставянето на наградите ще стартира след тази дата!
 
Изпращайте данните си на адрес office@vivacognita.org. 
 
 
 

  • 0

#23 cvetystoilova04

cvetystoilova04
  • Shred
  • 1 Мнения:
  • Занятие:Друго

Публикувано 06 декември 2016 - 17:57

Здравейте искам да питам дали има проблем по-малък ученик да участва в по-горен клас в състезанието вива математика, защото няма раздел задачи за втори клас.И проблем ли е с този профил да участва друго дете не от пети клас в неговата група. Благодаря.
  • 0





Теми съдържащи: VIVA Математика с компютър, състезание

Viva Cognita е партньорски проект на Института по математика и информатика на БАН, Съюза на математиците в България и VIVACOM